2022-10-01, šeštadienis, 12:08.     Šiandien Raseiniuose saulė teka 07:35, leidžiasi 19:06, dienos ilgumas 11:30.

Įspūdingas meninis architektūrinis apšvietimo projektas „10 tūkstančių auksinų“ Tytuvėnuose

2020-11-09, paskelbė Nuomonės ir aktualijos
Įspūdingas meninis architektūrinis apšvietimo projektas „10 tūkstančių auksinų“ Tytuvėnuose

Tytuvėnų kultūros centras, remiamas Lietuvos kultūros tarybos bei Kelmės rajono savivaldybės, 2020 m. lapkričio 7 d. minėjo Tytuvėnų Švč. Mergelės Marijos Angelų karalienės bažnyčios fundatoriaus Andriejaus Valavičiaus (lenk. Andrzej Wołłowicz, apie 1570 m. Gardinas ? – 1614 m. Tytuvėnai) gimimo 450-ąsias metines, pristatė architektūrinį meninį apšvietimą bažnyčios išorinėje ir vidinėje dalyje. Praeiviai bei lankytojai galėjo išgirsti ir vargonų muziką, grojamą Dovilės Zikienės.

 


2020-ieji metai mini 450-ąsias Tytuvėnų bažnyčios fundatoriaus Andriaus Valavičiaus gimimo metines. Šiai progai Tytuvėnų kultūros centras organizavo išskirtinio grožio renginį, kurio metu buvo dar kartą pabrėžtas šio unikalaus architektūrinio statinio išskirtinumas ir grožis. Renginio metu Tytuvėnų bažnyčios interjeras nušvito dar neregėtomis spalvomis. Tai buvo meno šviesų sintezė, kuri leido iš naujo pažinti taip pamiltus Dievo namus. Meninio architektūrinio apšvietėjo teikėjas VšĮ „Džiazo galerija“.


Fundatorius Andriejaus Valavičiaus, Žemaičių žemės teisėjas, ir LDK vėliavininkas Andriejus Valavičius suteikė fundaciją bernardinų konventui Tytuvėnų miestelyje. Vienuolyną dosniai aprūpinęs fundatorius buvo tikras krikščionio ir piliečio pavyzdys: jis pasižymėjo dosnumu ir svetingumu (kasdien prie jo stalo netrūkdavo svečių), ypatinga pagarba kunigams, parama Bažnyčiai (skyrė fundacijas Telšių, Tryškių, Platelių parapinėms bažnyčioms), ištikima tarnyste valstybei (dalyvavo kare Livonijoje ir garsiajame Salaspilio mūšyje). Ypač uoliai ir ištvermingai Valavičius ėjo teisėjo pareigas: pasiligojęs kelerius paskutinius gyvenimo metus į teismą buvo nešamas krėsle, per dieną išnagrinėdavo net 50–60 bylų, tačiau pirmiausia stengdavosi atkalbėti bylininkus nuo teismo proceso ir su juo susijusių išlaidų, prašydamas neskubėti, kviesdamas prie pietų stalo ir daugelį sutaikydamas geruoju. Troškęs patarnauti bernardinų bendruomenei savo aprūpinto Tytuvėnų vienuolyno refektorijuje per pietus, fundatorius, deja, mirė dar nė nepradėjus statybos, vos sulaukęs atvykstant pirmųjų bernardinų. Švč. Mergelės Marijos Angelų Karalienės titulo bažnyčios ir vienuolyno pastatymu pasirūpino fundatoriaus brolis, Žemaičių seniūnas Jeronimas Valavičius, o Vilniaus vyskupas Eustachijus Valavičius dovanojo Švč. Mergelės Marijos su Vaikeliu paveikslą – vieną seniausių Lietuvoje, iki šiol kabantį didžiajame altoriuje.


Dr. Liudas Jovaiša
Tytuvėnų kultūros centro informacija
Partneriai: Tytuvėnų Švč. Mergelės Marijos Angelų karalienės bažnyčios parapija
Meninio projekto – apšvietimo teikėjas: VšĮ „Džiazo galerija“, AB Light, JaGa.lt
Nuotraukos Ryčio Šeškaičio

Contact form

Šios dienos vardadieniai